EN

Kursy naukowe

BEST Courses to organizowane cztery razy w roku przez grupy lokalne z ponad 90 uczelni w całej Europie kilkunastodniowe kursy integracyjno-naukowe, zakończone egzaminem i certyfikatem. Jest to niesamowita okazja dla studentów, aby za maksymalną cenę 30€ + dojazd poszerzyć swoją wiedzę, horyzonty, poznać ciekawych ludzi, a to wszystko we wspaniałej, międzynarodowej atmosferze! Kursy to niesamowita przygoda, a wspomnienia z nich na długo pozostają w pamięci. Co roku uczestniczy w nich ponad 1500 studentów, którym oprócz zdobywania wiedzy w trakcie kursów czas upływa na zabawie i zwiedzaniu wspaniałych europejskich miast.

W Patras poznałam wielu wspaniałych ludzi z różnych krajów Europy, więc mogłam poznać nie tylko grecką kulturę. Każda narodowość mogła pokazać swoje tradycje podczas tego niesamowitego kursu! To było dla mnie niezapomniane przeżycie.

Ewa

Ewa

Podczas kursu uczyliśmy się o architekturze festiwali muzycznych od najlepszych w tej dziedzinie - organizatorów Electric Castle. Ale najbardziej ekscytującą częścią było poznanie, imprezowanie i praca z niesamowitymi studentami z całej Europy, odwiedzanie zamków w Transylwanii i doświadczanie gościnności mieszkańców Rumunii.

Hania

Hania

Podczas kursu w Nis w Serbii miałam okazję poznać prawdziwego bałkańskiego ducha! Niesamowici studenci z ponad 10 różnych krajów sprawili, że każda sekunda tego kursu była przyjemnością i pomogli mi stworzyć wspaniałe wspomnienia.

Emilia

Emilia

"Jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół, a nie przejechanych kilometrach"

Podczas każdego kursu masz okazję zapoznać się z ponad trzydziestoma aktywnymi i otwartymi studentami z różnych krajów Europy. To niesamowita okazja do wymienienia się doświadczeniami i poglądami, a przede wszystkim - zdobycia przyjaciół, dzięki którym każdy zakątek naszego kontynentu będzie na wyciągnięcie ręki!

Podstawowe informacje

Jak wygląda dojazd na kurs?

Dojazd na kurs należy zapewnić sobie we własnym zakresie. W Survival Guide każdego kursu znajdziesz wskazówki na temat możliwych opcji dotarcia na miejsce. Po dostaniu się na kurs organizatorzy na pewno chętnie coś doradzą, a także pomogą w dostaniu się z lotniska czy dworca do miejsca docelowego.

Czy trudno dostać się na kurs?

Zależnie od miejsca i tematu kursu liczba osób aplikujących różni się. Jeśli chcesz się dostać na popularny kurs - wyróżnij się listem motywacyjnym! Pokaż dlaczego warto Cię mieć jako uczestnika na kursie, daj się poznać jako kreatywna i pozytywna osoba.

Jaki jest wymagany poziom angielskiego?

Ponieważ poznasz tam studentów z różnych krajów Europy, a wykłady będą prowadzone po angielsku, musisz znać ten język na poziomie komunikatywnym. Nie obawiaj się braków i błędów - kurs to idealna okazja by podszkolić umiejętności językowe!

Czy muszę znać się na temacie kursu?

Kursy dzielą się poziomem na podstawowy i zaawansowany i w przypadku tych pierwszych wiedza na temat danego zagadnienia nie jest wymagana - wystarczy zainteresowanie tematem. Taką informację zawsze znajdziesz w opisie kursu.

Czy mogę jechać z kolegą/koleżanką?

Organizatorzy kursu rozpatrują każdą aplikację indywidualnie, więc szanse na dostanie się kilku konkretnych osób są minimalne. Może się zdarzyć, że dostanie się więcej osób z danego kraju i miasta, jednak zachęcamy do niezależnego aplikowania. Kursy to w końcu niesamowita okazja do zdobycia nowych przyjaciół!

Ile kosztuje kurs?

Maksymalna opłata za kurs dla polskich studentów to 30€. Dodatkowo wysokość opłaty może być mniejsza jeśli grupa lokalna otrzymuje wsparcie od uniwersytetu, współpracy z firmami.

Czy mogę dostać jakieś pieniądze z uczelni na kurs?

Możesz starać się o to składając podanie do dziekana swojego wydziału. Jeśli kurs jest ściśle związany z kierunkiem Twoich studiów istnieje duża szansa, że wydział pomoże w opłaceniu kosztów przejazdu.

Jakie dodatkowe koszta muszę ponieść podczas kursu?

Wyżywienie, nocleg, transport publiczny, rozrywka na miejscu - to wszystko, a może jeszcze więcej zawiera się w opłacie za kurs. Nie ma żadnych ukrytych kosztów.

Strona nie działa, co robić?

W ostatnich godzinach przed deadline’m na aplikacje wiele osób na raz chce się zalogować i serwer może nie wytrzymać takiego obciążenia. Dlatego, żeby uniknąć takiej sytuacji nigdy nie odkładaj aplikacji na ostatnią chwilę!

Przed aplikacją

W jaki sposób mogę aplikować?

Jeśli wybrałeś już swoje ulubione kursy na stronie https://www.best.eu.org/courses/list.jsp to załóż konto w BEST Application System (https://www.best.eu.org/account/registration.jsp Jako "Identification number" wpisz numer indeksu, a w rubryce "My Local BEST group" wpisz Wroclaw.

Co to jest walidacja i gdzie mogę to zrobić?

Walidacja to potwierdzenie, że Twoje konto w BEST Application System jest prawdziwe i że faktycznie jesteś studentem/studentką Politechniki Wrocławskiej. Aby zwalidować konto wystarczy wysłać nam skan swojej legitymacji studenckiej na kursy-walidacja@best.wroclaw.pl

Jak ma wyglądać aplikacja?

Aplikacja składa się listu motywacyjnego, w którym opisujesz dlaczego chcesz się dostać na dany kurs i dajesz się jak najlepiej poznać organizatorom, oraz pytań dotyczących tematu kursu. Wskazówki dotyczące tego jak najlepiej napisać aplikację znajdziesz tu.

Jeśli mogę się zgłosić na maksymalnie 3 kursy, to czy muszę/mogę wybierać preferencje?

Tak, wybierając więcej niż jeden kurs musisz określić kolejność, w jakiej chciałbyś się dostać. Mimo wszystko wszystkie aplikacje traktowane są równo przez oceniających. Jeśli dostałbyś się na 2 kursy, wtedy system automatycznie wybierze za Ciebie ten, któremu określiłeś wyższą preferencję.

Gdzie mogę sprawdzić, czy moja aplikacja dotarła?

Logując się na swój profil w BAS. Przed upłynięciem deadline’u zawsze sprawdź czy zostały zarejestrowane wszystkie Twoje aplikacje. Jeśli aplikujesz w ostatnich godzinach istnieje duże ryzyko, że system nie przyjmie aplikacji ze względu na wysokie obciążenie serwera.

Po wynikach

Dostałem/am się na kurs, co dalej?

Teraz musisz potwierdzić swój udział w kursie wpłacając depozyt w wysokości 40€ swojej grupie lokalnej. Napisz na kursy@best.wroclaw.pl i umów się na przekazanie gotówki w dogodnym dla Ciebie terminie. Po ukończeniu kursu oraz wypełnieniu ankiety ewaluacyjnej dostaniesz zwrot depozytu.

Nie dostałem/am się na kurs, co dalej?

Możesz spróbować aplikować na kurs w kolejnym sezonie (są cztery - letni, jesienny, zimowy, wiosenny). Możesz także zaangażować się w działalność BEST-u i skorzystać z wielu międzynarodowych wyjazdów wewnętrznych.

Co jeśli jestem na liście oczekujących?

Oznacza to, że nadal masz szansę pojechać na kurs. Gdy któryś z zakwalifikowanych uczestników zrezygnuje, możesz zająć jego miejsce.

Gdzie mogę znaleźć osoby z mojego kraju, które jadą na kurs?

Gdy wszyscy uczestnicy potwierdzą swój udział, organizatorzy skontaktują się z Wami mailowo. Zazwyczaj tworzona jest również grupa na Facebooku, gdzie można już zacząć się integrować.

Do kiedy można zrezygnować z kursu?

Czas na podjęcie decyzji masz do ostatniego dnia wpłaty depozytu. Jeżeli jednak się rozmyślisz lub nie możesz pojechać na kurs, napisz do nas jak najszybciej. Inni czekają na Twoje miejsce!

Czy po kursie mogę zacząć działać w Beście?

Jasne! Na początku każdego semestru organizujemy rekrutację, podczas której możesz do nas dołączyć. Obserwuj fanpage BEST Wroclaw by tego nie przegapić

Jak aplikować na BEST Courses?

To bardzo proste! Zadaj sobie dwa pytania - Czy jestem studentem Politechniki Wrocławskiej? Czy chcę wyjechać na zagraniczny kurs, świetnie się bawić, a przy okazji czegoś się nauczyć? Jeżeli na oba pytania opowiedziałeś/aś „TAK”, to spełniasz podstawowe wymagania by wziąć udział w kursie. Co teraz musisz zrobić?

KROK 0 - W KURSOWYCH SPRAWACH PISZ NA kursy@best.wroclaw.pl!

Jeśli będziesz miał(a) jakieś pytania, wątpliwości lub pojawi się jakiś problem, pisz tylko i wyłącznie na adres kursy@best.wroclaw.pl! Odpowiedź uzyskasz w ciągu max 12 godzin.

KROK 1 - SPRAWDŹ LISTĘ AKTUALNYCH KURSÓW!

Możesz je znaleźć na tej stronie. Znalazłaś/eś może jakiś bardzo interesujący temat? A może miasto, które zawsze chciałaś/eś zobaczyć? Czujesz zew przygody? No to zaczynamy! Cenę podaną na stronie, w przypadku studentów wyjeżdżających z Polski, należy przemnożyć przez 67% – stąd maksymalna cena 30 euro!

KROK 2 - ZAREJESTRUJ SIĘ W BEST APPLICATION SYSTEM (BAS)

Przejdź do strony rejestracyjnej i stwórz nowe konto! Jako „Identification number” wpisz numer indeksu. A teraz bardzo ważne! W trakcie rejestracji w rubryce „My Local BEST group” wpisujemy Wroclaw. Jeśli w tym miejscu popełniłeś błąd, niezwłocznie się z nami skontaktuj!

KROK 3 - ZATWIERDŹ SWOJE KONTO!

Teraz już posiadasz swoje konto. My jednak musimy sprawdzić, czy jesteś tym, za kogo się podajesz. Wyślij nam skan swojej legitymacji studenckiej na kursy@best.wroclaw.pl oraz podaj swoją znajomość języka angielskiego (poważne problemy w komunikowaniu się po angielsku, komunikatywnie ale z problemami, komunikatywnie). Nie zapomnij o tym! Masz czas do 14 października! Aplikacje bez ważnego konta są automatycznie odrzucane! Uwaga: Zatwierdzamy Wasze konta na tak długo, jak są podbite Wasze legitymacje, więc jeśli Twoje konto straciło ważność, prześlij nam skan legitymacji ponownie.

KROK 4 - ZAAPLIKUJ NA KURSY!

Właściwie możesz zacząć składać aplikacje w języku angielskim tuż po założeniu konta. Najważniejszą częścią jest list motywacyjny. Napisz w nim o sobie. Co wyróżnia Cię spośród reszty studentów, co możesz wnieść swoją osobą do kursu, dlaczego akurat Ciebie powinni wybrać? Pamiętaj, że to studenci będą oceniać Twoją aplikację, dlatego warto zwrócić na siebie uwagę czymś wyjątkowym, przedstawić w ciekawej formie. Raczej odradzamy Ci pisanie nudnych, formalnych i bardzo długich listów. Wskazówki znajdziesz tutaj. Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie pisania aplikacji, napisz na kursy@best.wroclaw.pl a my doradzimy Ci, co możesz zmienić, co poprawić, a co jest świetnym pomysłem! Pamiętaj, że do momentu zamknięcia aplikacji, możesz zmieniać aplikację na swoim koncie. Po napisaniu aplikacji również możesz ją do nas wysłać, a my postaramy się przekazać wskazówki, co warto poprawić. Pamiętaj, że jeżeli do danego kraju potrzebujesz wizy, to musisz zaznaczyć to w formularzu aplikacyjnym.

KROK 5 - DECYZJA O PRZYJĘCIU

31 października powinny pojawić się wstępne wyniki. Zaloguj się na swoje konto na głównej stronie BEST i sprawdź, czy się dostałeś/aś. Jeśli tym razem się nie udało, nie rezygnuj – już niedługo pojawi się kolejna szansa na aplikowanie na kolejny sezon! Pamiętaj, że największe szanse mają najbardziej wytrwali. Jeśli jesteś na tzw. „Waiting List” to znaczy, że jeżeli ktoś z uczestników kursu zrezygnuje lub nie zapłaci depozytu, to masz jeszcze szansę wskoczyć na jego miejsce.

KROK 6 - JEŚLI SIĘ DOSTAŁEŚ, POTWIERDŹ SWÓJ UDZIAŁ W KURSIE PŁACĄC U NAS DEPOZYT

Teraz musisz potwierdzić swój udział w kursie do 18 listopada 2018 r. Organizatorzy wkładają wiele wysiłku, żeby zapewnić Ci wyżywienie, zakwaterowanie, część naukową i dobre imprezy, dlatego też muszą zabezpieczyć się depozytem. Napisz na kursy@best.wroclaw.pl, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin na wpłatę depozytu. Kwota jaką należy wpłacić to 50 Euro (w gotówce). Po ukończeniu kursu oraz wypełnieniu ankiety dostaniesz zwrot depozytu. Będzie Ci potrzebne do tego potwierdzenie, które od nas otrzymasz przy wpłacie. Nie zgub go! Jeżeli się rozmyślisz lub nie możesz pojechać na kurs, napisz do nas jak najszybciej. Inni czekają na Twoje miejsce!

KROK 7 - KURS!

Skontaktuj się z organizatorami (oni i tak zapewne prędzej skontaktują się z Tobą). Dołącz do grupy mailowej lub do grupy na Facebooku. Poznaj innych jeszcze przed rozpoczęciem kursu jego uczestników. W miarę możliwości odpowiadaj na maila organizatorów i integruj się :) Zacznij szukać transportu jak najszybciej (szybciej=taniej). Może uda Ci się dogadać z innymi uczestnikami i pojechać tam razem? Masz już załatwiony transport? Ruszaj na kurs! And have the BEST time of your life there!

KROK 8 - EWALUACJA I ZWROT DEPOZYTU

Chciałbyś, żeby kurs trwał dłużej? Niestety, nic nie może trwać wiecznie. Nie zapomnij wypełnić swojej ankiety ewaluacyjnej. Nie przekrocz deadline’u (14 kwietnia 2019 r.), najlepiej wypełnij ją zaraz po powrocie. Ponownie umów się z nami na spotkanie mailowo (kursy@best.wroclaw.pl), a zwrócimy Ci Twój depozyt. Z pewnością zaaplikujesz jeszcze raz, a może, kto wie, zechcesz dołączyć do BEST-u i z nami organizować projekty dla studentów!

EXTRA INFO

Jeżeli do kraju, do którego jedziesz jest potrzebna wiza, to zaznacz to w formularzu aplikacyjnym lub jeśli tego nie zrobiłaś/eś, skontaktuj się niezwłocznie z organizatorami. Dostaniesz oficjalne zaproszenie, co znacznie ułatwi Ci wszystkie formalności.

Powodzenia!